Obiad w słoiku
Menu
  • Strona główna
  • O blogu
  • Kierunki studiów
  • Studia a praca
  • Inspiracje
    • Organizacja
    • Polecam z czystym sercem
    • Recenzje
    • Nie ma mnie, bo myślę
  • Kontakt
Menu

Automatyka i robotyka

Posted on 22 kwietnia 20209 maja 2020 by Magdalena

Sylwia ma już za sobą siedem semestrów automatyki i robotyki na Wydziale Elektroniki na Politechnice Wrocławskiej. Obecnie jest na ósmym i dąży do zdobycia tytułu magistra inżyniera 🙂

Czego uczysz się na swoim kierunku?

Mój kierunek przez to, że jest na Wydziale Elektroniki, jest naprawdę kierunkiem wszechstronnym.
Już na pierwszym semestrze inżynierki mieliśmy styczność z programowaniem, a w końcowym etapie
z programowaniem sterowników PLC. Były również dwa kursy związane z elektroniką – lutowanie
i tworzenie układów. Omawialiśmy dużo aspektów teoretycznych, takich jak całki, różniczki i tworzenie modeli matematycznych.

Jednak na drugim stopniu w pierwszym semestrze nie ma prawie nic praktycznego, zaledwie jedne laboratoria służą zobrazowaniu teorii sterowania, co jest już trochę bardziej użyteczne. Pozostałe zajęcia są teoretyczne, co mnie osobiście bardzo zniechęca.

A ogólnie Ci się podoba?

Patrząc okiem osoby, która już ma pracę, to rzeczy na studiach, poza programowaniem i niektórymi laboratoriami z wiedzy praktycznej, są tak oderwane od rzeczywistości, że aż trudno w to uwierzyć. Trzeba znaleźć swoje „powołanie”, a studia mogą jedynie pomóc w nakierunkowaniu na nie lub
w pokazaniu podstaw danej dziedziny.

Jak się sprawdza organizacja w czasach pandemii?

Myślę, że moja uczelnia naprawdę dobrze sobie poradziła z tą sytuacją. Dostępne są konsultacje, pełen kontakt z prowadzącymi, większość zajęć odbywa się bez przeszkód. Laboratoria trwają krócej, ponieważ prowadzący tylko wyjaśniają, na czym polega zadanie, które następnie mamy zrealizować samodzielnie.

Jakie zajęcia lubisz najbardziej?

Najbardziej lubię zajęcia, na których jest jasno wyjaśnione, co należy zrobić i czego się od nas wymaga. Czasem prowadzący opisują dane zadanie i totalnie nie wiadomo, o co chodzi, a ostatecznie okazuje się, że to było bardzo proste, tylko źle wytłumaczone.

Bardzo mi się podobał przedmiot „Projekt zespołowy” – w grupie kilkuosobowej należało wykonać projekt (mógł on zostać zrealizowany przy współpracy z daną firmą) i na końcu semestru go zaprezentować. Trzeba było wykorzystać umiejętność pracy w zespole, wykonywania zadań powierzonych od lidera, pilnowania terminów oraz sporządzania dokumentacji technicznej.

Jedno słowo, które stale pada na zajęciach?

„To jest naprawdę trywialne!” – nie słowo, a cała fraza, która pada naprawdę bardzo często. Myślę, że wynika to z tego, że dla prowadzących, którzy są specjalistami w swojej dziedzinie, każde pojęcie jest naprawdę łatwe, jednak nie jest tak już dla nas, kiedy mamy z czymś pierwszy raz styczność.

Jakie masz możliwości po studiach? Widzisz siebie w pracy „w zawodzie”?

Dzięki temu, że to kierunek wszechstronny, mamy szerokie perspektywy. Można zostać automatykiem z prawdziwego zdarzenia – tworzyć programy na sterownikach, projektować szafy sterownicze oraz jeździć na obiekty (czyli montować i podłączać te same szafy w wielkich fabrykach), można zostać programistą (tu mamy duże pole do popisu, ponieważ można pracować jako deweloper czy na przykład tester), można zostać elektronikiem i nareszcie robotykiem – w końcu nazwa kierunku zobowiązuje. Wymieniłam takie najbardziej popularne ścieżki kariery, jednak tak naprawdę wszystko zależy od praktyk i obszaru studiów, na którym się skupimy.

Czy widzę siebie w pracy w zawodzie? I tu właśnie zależy, w którym obszarze – typowym automatykiem nie chciałabym być, tu naprawdę trzeba się ubrudzić, ale już jako programista, czy tester widzę się dużo bardziej.

Ocena w skali od 1 do 5?

4 🙂

1 thought on “Automatyka i robotyka”

  1. Andi pisze:
    22 kwietnia 2020 o 5:20 pm

    Klingt gut! 😀

    Odpowiedz

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Miło mi Cię poznać!

Cześć! Mam na imię Madzia, jestem
absolwentką lingwistyki stosowanej na UAM w Poznaniu, obecnie studiuję medioznawstwo na Uniwersytecie Technicznym w Berlinie i… wkurza mnie to, jak wiele osób jest niezadowolonych ze swoich studiów.

Dlatego stworzyłam miejsce, gdzie wypowiadają się osoby studiujące przeróżne kierunki lub takie, które ten okres w życiu mają już za sobą. Dzielą się swoimi wrażeniami, opowiadają o studiach, których może nigdy nie braliście pod uwagę, dają wartościowe wskazówki. Jednym słowem – inspirują.

A ja nie tylko zadaję pytania, ale też od czasu do czasu podpowiadam coś od siebie. Nawet jeśli jest to po prostu pomysł na studencki obiad w słoiku.

Ostatnie wpisy

  • Mikrobiologia
  • Politologia
  • Gdzie uczyć się niemieckiego w social mediach?
  • Z Łodzi do Sztokholmu
  • Fizjoterapia

Instagram

obiadwsloiku

👩🏼‍🎓Studentka medioznawstwa w Berlinie
💡Szukasz pomysłu na siebie? Na moim blogu znajdziesz wywiady ze studentami i absolwentami różnych kierunków ⬇️

Magdalena | Blog o studiach
Palais Populaire • Unter den Linden • Fernseht Palais Populaire • Unter den Linden • Fernsehturm • Gendarmenmarkt • Rausch Schokoladenhaus • Brandenburger Tor • U-Bahn 

#berlin #berlinmitte #berlincity #niedziela #sonntag #sundaywalk
Czy jest coś lepszego? #magisterka #studentka #st Czy jest coś lepszego?
#magisterka #studentka #studia
Dokładnie dwa lata temu zaczynałam pierwszy seme Dokładnie dwa lata temu zaczynałam pierwszy semestr na Uniwersytecie Technicznym w Berlinie 😱
Co zaskoczyło mnie na uczelni najbardziej?

⏳ Baaardzo luźny stosunek do tzw. Regelstudienzeit, czyli przewidzianego czasu trwania studiów. Magisterka to niby 4 semestry, ale nikt nie zadaje pytań, gdy studiujesz przynajmniej 5 czy 6 semestrów. Wręcz przeciwnie – ludzie raczej są zdziwieni, gdy obwieszczam im, że już powoli kończę studia.

🍺 Picie piwa z wykładowcami na spotkaniu organizacyjnym. Serio! Po wyjaśnieniu nam mniej więcej co i jak na początku semestru, zaproszono nas na koniec sali, gdzie czekały piwa, mate i jakieś przekąski. To tak w ramach integracji 😄

📚 Biblioteka czynna do północy i to nie tylko w czasie sesji, lecz przez cały semestr. „Bib” jest ogólnie popularnym miejscem nauki z kanapami, kawiarnią i salami do pracy w grupach. Mam wrażenie, że dużo popularniejszym niż w Polsce.

🥗 Całkowicie wegańska stołówka! Nie ukrywam, że tym uczelnia ujęła mnie najbardziej, szczególnie jak zobaczyłam w menu tofu, mleko kokosowe i inne bardziej wyszukane składniki 😅 Jedzenie bywa raz lepsze, raz gorsze, ale zawsze bardzo tanie – główne danie kosztuje około 2 euro.

Jestem ciekawa, co Was z tej krótkiej listy najmocniej zdziwiło? A może macie własne historie z niespodziankami na uczelni? 😀
. . .
#studia #studentka #studiawniemczech #tuberlin #niemcy #uniwersytet #polishstudygram #studygrampl #emigracja #studiamagisterskie #stołówka #biblioteka #piwo #blogstudencki #medioznawstwo #lingwistyka #studiawberlinie #studentinberlin #niespodzianka #uczelnia
Load More... Follow on Instagram
© 2023 Obiad w słoiku | Powered by Minimalist Blog WordPress Theme