Obiad w słoiku
Menu
  • Strona główna
  • O blogu
  • Kierunki studiów
  • Studia a praca
  • Inspiracje
    • Organizacja
    • Polecam z czystym sercem
    • Recenzje
    • Nie ma mnie, bo myślę
  • Kontakt
Menu

Językowe inspiracje

Posted on 12 listopada 202025 kwietnia 2021 by Magdalena

Pamiętam, że jeszcze w szkole, robiąc testy predyspozycji zawodowych, zawsze otrzymywałam wynik, który sugerował mi, że powinnam znaleźć sobie zajęcie związane z językiem. I chyba tego przeznaczenia nie mogłam oszukać – po klasie matematycznej w liceum trafiłam na lingwistykę stosowaną, by choć trochę odkryć fascynujący językowy świat. Tak mi już zostało i treści związane z szeroko rozumianą lingwistyką konsumuję chętnie i często. Pozwólcie, że poniżej podzielę się tymi, na które natknęłam się w ostatnich miesiącach.


Inspiracje polskie

Spotkanie z Michałem Rusinkiem na Facebooku

Kto nie zna Michała Rusinka? Literaturoznawca i były sekretarz Wisławy Szymborskiej od paru lat rozpieszcza polskich czytelników (małych i dużych) książkami, w których zajmuje się analizą współczesnego języka polskiego. Z okazji premiery jego najnowszej pozycji pt. „Wihajster, czyli przewodnik po słowach pożyczonych”, przeznaczonej przede wszystkim dla dzieci, na stronie empiku na Facebooku odbył się live z Rusinkiem, który jest nie lada gratką dla fanów ciekawostek z zakresu etymologii.

Kanał Mateusza Adamczyka na YouTubie

Uwielbiam odkrywać kolejne perełki na YouTubie! O kanale Mateusza Adamczyka dowiedziałam się dzięki jego rozmowie z Małgosią Zmaczyńską w Podcaście Radioaktywnym (który polecałam już tutaj). I tak oto od pewnego czasu z przyjemnością słucham doktoranta z Instytutu Języka Polskiego UW, opowiadającego w zaskakujący sposób o językoznawstwie. Kolejna okazja, by poznać anegdoty, którymi można brylować w towarzystwie.


Inspiracje angielskie

Luke’s English Podcast (odcinek 676)

Ten podcast przeznaczony dla osób uczących się języka angielskiego zasługuje na szczególną uwagę, bo gdy coś ma ponad 600 odcinków, to trudno, by nie znalazł się wśród nich temat dla każdego słuchacza. Ja odcinków Luke’a słucham wybiórczo, wybierając te, które skuszą mnie tematyką lub zaproszonym gościem. Nie inaczej było w przypadku odcinka nr 676, czyli rozmowy z uznanym brytyjskim językoznawcą Davidem Crystalem. Jeśli interesują Was kwestie, jak rodzimi użytkownicy angielskiego postrzegają różnicę między „can” i „may” lub chcielibyście się dowiedzieć, w jakim wieku dzieci zaczynają opowiadać dowcipy, to nawet się nie zastanawiajcie, czy warto kliknąć „play”. A do tego ten piękny brytyjski akcent – ach, poezja!


Inspiracje niemieckie

Książka Ewy Wandat „Deutsche Nas. Reportaże berlińskie“

No cóż, musicie przyznać, że już sam tytuł zachęciłby każdego lingwistę do sięgnięcia po tę lekturę 😀 Na szczęście mimo początkowego rozczarowania nie przerwałam czytania i mogłam poznać bohaterów reportażu – przedstawicieli niemieckiego społeczeństwa, których niezwykłe losy wypełniają strony książki i prowokują do przemyślenia na nowo, jak dzisiaj wyglądają współczesne Niemcy. Jeśli interesuje Was tematyka tzw. kryzysu migracyjnego z 2015 roku – jest to pozycja niemalże obowiązkowa.

Podcast Halbe Kartoffl (odcinek 39)

„Kartoff(e)l” to nie tylko ziemniak, ale też slangowe określenie Niemca. W tym podcaście gośćmi są „półziemniaki”, czyli Niemcy z zagranicznym korzeniami. Choć nie opowiadają stricte o języku, to jednak ta kwestia przewija się często w ich opowieściach o tym, jak to jest się odnaleźć w niemieckim społeczeństwie, gdy różnisz się od stereotypowego Bawarczyka z kuflem piwa i preclem w dłoni. Bardzo uświadamiające i zabawne jednocześnie. Polaków pewnie najbardziej zainteresuje przeciekawy odcinek z Pawłem Mordelem, który obecnie organizuje w Berlinie warsztaty dla nastolatków.


Zamierzacie skorzystać z którejś z inspiracji? A może polecicie coś od siebie? Czekam na Wasze komentarze 🙂

Madzia

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Miło mi Cię poznać!

Cześć! Mam na imię Madzia, jestem
absolwentką lingwistyki stosowanej na UAM w Poznaniu, obecnie studiuję medioznawstwo na Uniwersytecie Technicznym w Berlinie i… wkurza mnie to, jak wiele osób jest niezadowolonych ze swoich studiów.

Dlatego stworzyłam miejsce, gdzie wypowiadają się osoby studiujące przeróżne kierunki lub takie, które ten okres w życiu mają już za sobą. Dzielą się swoimi wrażeniami, opowiadają o studiach, których może nigdy nie braliście pod uwagę, dają wartościowe wskazówki. Jednym słowem – inspirują.

A ja nie tylko zadaję pytania, ale też od czasu do czasu podpowiadam coś od siebie. Nawet jeśli jest to po prostu pomysł na studencki obiad w słoiku.

Ostatnie wpisy

  • Mikrobiologia
  • Politologia
  • Gdzie uczyć się niemieckiego w social mediach?
  • Z Łodzi do Sztokholmu
  • Fizjoterapia

Instagram

obiadwsloiku

👩🏼‍🎓Studentka medioznawstwa w Berlinie
💡Szukasz pomysłu na siebie? Na moim blogu znajdziesz wywiady ze studentami i absolwentami różnych kierunków ⬇️

Magdalena | Blog o studiach
Palais Populaire • Unter den Linden • Fernseht Palais Populaire • Unter den Linden • Fernsehturm • Gendarmenmarkt • Rausch Schokoladenhaus • Brandenburger Tor • U-Bahn 

#berlin #berlinmitte #berlincity #niedziela #sonntag #sundaywalk
Czy jest coś lepszego? #magisterka #studentka #st Czy jest coś lepszego?
#magisterka #studentka #studia
Dokładnie dwa lata temu zaczynałam pierwszy seme Dokładnie dwa lata temu zaczynałam pierwszy semestr na Uniwersytecie Technicznym w Berlinie 😱
Co zaskoczyło mnie na uczelni najbardziej?

⏳ Baaardzo luźny stosunek do tzw. Regelstudienzeit, czyli przewidzianego czasu trwania studiów. Magisterka to niby 4 semestry, ale nikt nie zadaje pytań, gdy studiujesz przynajmniej 5 czy 6 semestrów. Wręcz przeciwnie – ludzie raczej są zdziwieni, gdy obwieszczam im, że już powoli kończę studia.

🍺 Picie piwa z wykładowcami na spotkaniu organizacyjnym. Serio! Po wyjaśnieniu nam mniej więcej co i jak na początku semestru, zaproszono nas na koniec sali, gdzie czekały piwa, mate i jakieś przekąski. To tak w ramach integracji 😄

📚 Biblioteka czynna do północy i to nie tylko w czasie sesji, lecz przez cały semestr. „Bib” jest ogólnie popularnym miejscem nauki z kanapami, kawiarnią i salami do pracy w grupach. Mam wrażenie, że dużo popularniejszym niż w Polsce.

🥗 Całkowicie wegańska stołówka! Nie ukrywam, że tym uczelnia ujęła mnie najbardziej, szczególnie jak zobaczyłam w menu tofu, mleko kokosowe i inne bardziej wyszukane składniki 😅 Jedzenie bywa raz lepsze, raz gorsze, ale zawsze bardzo tanie – główne danie kosztuje około 2 euro.

Jestem ciekawa, co Was z tej krótkiej listy najmocniej zdziwiło? A może macie własne historie z niespodziankami na uczelni? 😀
. . .
#studia #studentka #studiawniemczech #tuberlin #niemcy #uniwersytet #polishstudygram #studygrampl #emigracja #studiamagisterskie #stołówka #biblioteka #piwo #blogstudencki #medioznawstwo #lingwistyka #studiawberlinie #studentinberlin #niespodzianka #uczelnia
Follow on Instagram
© 2023 Obiad w słoiku | Powered by Minimalist Blog WordPress Theme